Observator Transilvan
Sport

Au bătut suta. Sătmărencele au învisn fără drept de apel

CSM Satu Mare a câștigat acasă împotriva baschetbalistelor de la Universitatea Cluj cu scorul de 105-41. Pe sferturi, tabela a indicat 29-12, 26-9, 25-14 și 25-6. Meciul a avut loc sâmbătă seara.

Maikel Lopez a trimis în teren un prim cinci format din: Promise Amukamara, Dlesha Lloyd, Anamaria Kadar, Andra Mandache și Kristina Baltic, în timp ce echipa oaspete pregătită de Carmin Popa a început cu Marina Sfîrlea, Roberta Bot, Arlesia Morse, Irina Părău și Aleksandra Begenisic.

Gazdele au început cu un run de 12-0, în timp ce Irina Părău a marcat primul coș al vizitatoarelor, 12-2.

Fosta jucătoare a Clujului, Britanny Denson, a înscris două coșuri consecutive, 16-2, iar Morse a punctat de la mare distanță pentru 16-7. Begenisic a înscris ultimele puncte ale primului sfert, după ce a transformat ambele libere primite.