Observator Transilvan
Cluj Sibiu Sport

Baschet: Partida de verificare. Campioana s-a impus

U BT Cluj-Napoca și CSM Mediaș au disputat o partidă de verificare în cursul zilei de ieri, 22 februarie. Câștigătoarea Cupei României și-a respectat statutul de favorită și s-a impus cu scorul de 92-73.

Primul sfert a fost unul echilibrat iar echipa antrenată de Mihai Popa l-a câștiat la limită, scor 23-22. U BT Cluj-Napoca a preluat frâiele jocului în actul secund iar până la pauză avea 7 puncte avantaj, scor 47-40. În sfertul trei meci s-a rupt definitiv, după ce clujenii au reușit un parțail de 27-11 și s-au desprins la 23 de puncte. În ultimul act Mihai Silvășan și-a rulat tot lotul iar diferența de scor a mai scăzut, pentru scorul final de 92-73.

U BT Cluj-Napoca a jucat acest meci fără Darko Planinic și Artis Ate, jucători convocați la echipele lor naționale. În schimb, Rareș Uță a revenit de la naționala României și a evoluat în amicalul cu CSM Mediaș.

Echipa de pe Târnava Mare a avut și ea o rotație mai scurtă, Daniel Banciu și Radu Vrâncian fiind prezenți la București la un turneu de baschet 3×3.

Cele două echipe vor reveni în weekend-ul viitor în LNBM, când U BT Cluj-Napoca va juca pe teren propriu cu Steaua București iar CSM Mediaș se va deplasa pe terenul celor de la BCM U Pitești.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!