Observator Transilvan
Bihor Sport

CSM CSU Oradea s-a impus în meciul cu Dinamo

CSM CSU Oradea a învins Dinamo Știința București, scor 73-69, în etapa a II-a din TOP 6 la nivelul Ligii Naționale de baschet masculin Partida s-a desfășurat sâmbătă, la Arena Antonio Alexe.

Partida a demarat cu Watson, Richard, Fometescu, Zekovic și Valeika. Oradea a avut mari dificultăți pe tot parcursul primei secvențe. Oaspeții au profitat de lipsa de energie și precizie în tot ce a executat formația gazdă pentru a se desprinde la 10-2. Nici timeout-ul cerut de Cristian Achim nu a limpezit situația în jocul bihorenilor. Astfel, Dinamo Știința conducea la prima pauză cu scorul de 21-12.

În sfertul al 2-lea jocul de apărare al roș-albaștrilor a fost mai bun. Chiar și așa, Dinamo s-a desprins la 26-16. Antrenorul Cristian Achim a apelat la serviciile mezinului echipei, Vlad Marinău (născut în anul 2003). Acesta a adus un plus de intensitate și agresivitate, iar Oradea a reușit un parțial de 12-0 cu care a preluat conducerea pe tabela de marcaj. Oaspeții au egalat la 30, irosind ultima aruncare după ce Richard a pierdut nepermis mingea.

Oaspeții au început mai bine repriza secundă, dar echilibrul s-a păstrat pe tabela de marcaj pe tot parcursul ultimelor 20 minute de joc. S-au consemnat schimbări la conducere și au alternat momentele de superioritate, însă Dinamo Știința a terminat mai bine secvența a 3-a pentru a se desprinde la 57-53.

Secvența decisivă a consemnat un nivel defensiv impresionant pentru gazde. Acest lucru a fost dublat de o scădere în precizia aruncărilor de la mare distanță pentru vizitatori. Watson și Zekovic au găsit ținta de pe semicerc pentru a aducs CSM-ul în avantaj. De altfel, roșa-albaștrii nu au mai cedat inițiativa până la final, însă emoțiile nu au dispărut, oaspeții menținându-se aproape pe tabela de marcaj până la final. O recuperare ofensivă a lui Giordan Watson, după aruncare liberă ratată tot de el, a consfințit victoria gazdelor.

Dragan Zekovic a totalizat 17 puncte, 6 recuperări, Kris Richard a adăugat 14 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, iar Aaron Broussard a terminat cu 11 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive pentru CSM CSU Oradea. În replică, Andreja Milutinovic a reușit 18 puncte, 4 pase decisive, 2 capace, Armin Cane a adăugat 15 puncte, iar Javon Masters a terminat cu 11 puncte, 5 pase decisive pentru Dinamo Știința.

În urma acestui rezultat, CSM CSU Oradea își consolidează prima poziție, una pe care o va ocupa cel puțin până la reluarea campionatului, în luna martie anul curent. Roș-albaștrii au înregistrat cea de-a 13-a victorie consecutivă în Liga Națională, acolo unde au un bilanț general de 14-2. De asemenea, bihorenii au o serie de 15 victorii consecutive în toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Baschet.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!