Observator Transilvan
Cluj Sibiu Sport

Dan Fleșeriu: „Atitudinea și jocul făcut de noi au lăsat mult de dorit”

CSU Sibiu a pierdut marți, 3 martie duelul cu CSM CSU Oradea, scor 60-75, în etapa a patra din LNBM – Grupa Roșie. La finalul meciului, antrenorul sibienilor, Dan Fleșeriu, a vorbit despre înfrângerea suferită în sala Toni Alexe.

Nu am ce să spun în afară de faptul că felicit echipa din Oradea, care ne-a bătut în absolut orice relație de unu la unu în acest meci. Învingătorii au avut procentaje mult mai bune decât noi. Am ratat din toate pozițiile posibile. Am terminat cu procentaje de 38% la două puncte, 30% la trei puncte și chiar 38% la libere. Nu poți să câștigi la Oradea cu asemenea procentaje. Suntem într-un program mai lung de pregătire fizică. Probabil acesta își face efectul, dar atitudinea și jocul prestat nu sunt ceea ce am așteptat. Am zis înaintea meciului că nu ne interesează rezultatul, dar ne interesează cum jucăm. Oricum să urcăm mai sus de locul 3 este aproape imposibil. La fel e aproape imposibil să mai coborâm în clasament. Repet însă, atitudinea și jocul făcut de noi au lăsat mult de dorit.

Nu am jucat niciun meci de o lună. Noi am ales un program de încărcare fizică, fără meciuri amicale în această perioadă. Lipsa jocurilor cred că s-a văzut. Am jucat bine zece minute, dar nu am reușit mai mult. Este pentru prima dată când am ales să nu facem meciuri de pregătire în această perioadă de pauză competițională și probabil că acesta este unul dintre motive.

Totodată, Oradea are o echipă foarte bună. Ne-a bătut de șase ori în acest sezon și de fiecare dată a făcut-o meritat. Chiar dacă în două dintre aceste meciuri am fost aproape de ei”, a spus Dan Fleșeriu, potrivit unitedhoops.ro.

CSU Sibiu a ajuns astfel la 11-6 în clasament. Etapa viitoare sibienii vor întâlni în deplasare pe cei de la SCM Timișoara.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!