Baschet: ACS KSE Târgu Secuiesc a invins CSM Târgoviște - Observator Transilvan
Observator Transilvan
Sport

Baschet: ACS KSE Târgu Secuiesc a invins CSM Târgoviște

Sâmbătă, 27 februarie de la ora 19:00 s-au desfășurat ultimele două jocuri din ziua a doua a turneului 6 LNBF.

KSE Târgu Secuiesc a obținut o victorie ușor surprinzătoare în fața celor de la CSM Târgoviște, scor 71-67 (16-26, 22-13, 17-11, 16-17). Formația din Dâmbovița a început mai bine confruntarea din sala de la Brașov, însă sfertul al doilea a fost controlat de covăsnence. Astfel, Târgoviște avea un avantaj de un singur punct la pauza meciului, scor 38-39.

Jucătoarele echipei din Târgu Secuiesc au continuat să atace și s-au distanțat la 8 puncte pe finalul sfertului trei, 55-47. Totuși, Maria Daiana Tănase a închis penultimul act cu un coș de la mare distanță, 55-50. Gruparea pregătită de Cătălin Tănase a egalat pe tabelă prin două libere transformate de Irimia, 60-60.

Paula Lenart a înscris de lângă panou, 62-60, iar Iringo Debrenczi a marcat un coș de trei puncte pentru 65-61, urmat de un alt coș din apropiere, 67-61. La intrarea în ultimul minut de joc, Nicoleta Alexandra Ghiță a punctat pentru ca tabela să indice 69-67. Lenart a semnat ultima reușită a întâlnirii cu 8 secunde rămase de jucat iar echipa își trece în cont o victorie importantă.