Observator Transilvan
Bistrita Nasaud Brasov Sport

Tensiune mare ! Cine va prinde trenul calificarii ?

Corona Brașov a învins Gloria Bistrita, în prima mansa a turului III a Cupei EHF la handbal feminin. Meciul a avut loc în Sala Polivalenta din Bistrita.

Gloria se aruncă în atac și se detașează în mai multe rânduri la două goluri diferență, însă meciul se joacă mai mult la mijloc și cu egalitate pe tabela de scor. La 15-13, scorul înregistrat la finalul primelor 30 de minute, Gloria mergea la vestiare pe cai nu atât de mari, dar foarte iuți.

Repriza a doua parcă vine cu un alt ritm, goana după victorie și experiența brașovencelor reușind să surclaseze jocul fetelor lui Pașca, care, conduceau la un moment dat cu trei goluri diferență. Brusc, combustibilul se termină la Bistrița, fetele lui Ion Crăciun se aruncă în atac și bat la 27-25.

Urmează manșa a doua, șansele pentru a merge mai departe fiind egale, 50 la 50% pentru cele două combatante.

Calificarea se joacă duminica viitoare de la ora 17.00 la Brașov.