Observator Transilvan
Arad Covasna Sport

Cine sunt finalistele Cupei Roamniei la baschet feminin ?

Finalistele din Cupa României la baschet feminin, ediția 2019-2020, sunt FCC Baschet Arad și Sepsi Sfântu Gheorghe. Ultimul act al competiției va avea loc duminică, 16 februarie, începând cu ora 19:30 în Sepsi Arena.

Pentru a avansa în finală, FCC Baschet Arad a trecut de ACS KSE Târgu Secuiesc, scor 76-59 (23-18, 22-21, 23-8, 8-12). După două sferturi, arădencele au avut un avantaj de 6 lungimi, scor 45-39, însă s-au distanțat după pauză. Adrienne Webb a fost cea mai bună marcatoare de la Arad cu 21 de puncte, urmată de Dora Ardelean cu 16 puncte și de Brankica Hadzovic cu 12 puncte. În replică, Mobley a avut 23 de puncte (15 recuperări) pentru gruparea din Târgu Secuiesc, iar Vega a înscris 15 puncte.

Gazdele competiției, Sepsi SIC, au învins mult mai clar adversarul din semifinale. Elevele lui Zoran Mikes au trecut de Agronomia București cu scorul de 109-41 (26-12, 32-7, 28-15, 23-7). Trupa din Sfântu Gheorghe s-a aflat în permanență la conducere și nu a dat nicio șansă echipei adverse. A fost un efort colectiv al jucătoarelor alb-verzi, șase dintre acestea terminând meciul în double-digits la capitolul puncte marcate, lidera fiind Chrissi Givens cu 16 puncte. Topuzovic a înscris 14 puncte iar Pasic a contribuit cu 13 puncte. Sonia Vilcinschi a marcat 16 puncte pentru Agronomia, iar Militaru și-a trecut în cont 12 puncte.