Observator Transilvan
Maramures Sport

Handbal feminin: FC Minaur, în sferturile Cupei Romaniei

Minaur s-a impus marți (18 februarie) seara, scor 29-20 (12-9), împotriva AHCM Slobozia, după o prima repriză echilibrată și o a doua în care s-a făcut diferența. Meciul a avut loc la Sala Polivalenta „Lascar Pana” din Baia Mare.

In sferturile de finală ale competiției s-au calificat doar echipe din primul eșalon (surpriză ar fi eliminarea Craiovei). O tragere la sorți favorabilă și un joc bun te poate aduce în finală și, probabil, într-o cupă europeană în sezonul viitor.

Ambele echipe au intrat greu în joc, făcând numeroase greșeli de tehnică individuală. De asemenea, au fost foarte multe ratări în prima parte, grație și intervențiilor portarilor Polocoșer și Măzăreanu. Minaur n-a reușit desprinderea decât pe finalul primei (părți ultimele două minute), în rest având echilibru, cu ambele grupări pe rând la conducere. S-a intrat la cabine cu 12-9 pentru Baia Mare, dar și cu procentaje sub jumătate la aruncările spre poartă: 12 goluri / 27 aruncări pentru Minaur, respectiv 9/24 Slobozia.

În partea a doua se înscriu mult mai multe goluri (28 față de 21), jocul este mai dinamic, intră toată lumea și jocul se încheie cu o victorie scontată a echipei noastre: 29-20. Ne-a desprind încă din debutul părții secunde, pe fondul unui joc de apărare bine făcut: 16-10 (38). De aici încolo s-a mers liniștit, cu diferențe de 5-8 goluri până spre final: 21-13 (50), 24-18 (54). De la 26-20 înscriem trei goluri la rând și meciul se încheie 29-20.

Duminică, de la ora 15.30, CS Minaur joacă un meci foarte important în Liga Florilor MOL, cu SCM Craiova.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!