Observator Transilvan
Maramures Sport

Handbal: Modificari în Liga Florilor. Vezi programul

Pentru că avem încă echipe în cupele europene intercluburi, programul Ligii Florilor MOL are puțin de suferit. Sâmbătă s-au disputat ultimele meciuri din cadrul etapei a 19-a, una în care Minaur a reușit o frumoasă victorie (30-27 cu Bistrița).

Miercuri, 11 martie, se vor juca două dintre restanțe. Cum joi, 12 martie, au fost programate sferturile de finală ale Cupei României, e clar că CSMB și Vâlcea nu pot juca, astfel că partidele lor vor fi amânate.

Joi se vor juca însă două dintre meciurile din sferturi: SCM Gloria Buzău – CS Minaur Baia Mare (ora 18.00) și CSU Cluj Napoca – Rapid București (17.00, TVR 1). Este evident că meciul dintre ocupantele locurile 3 și 4 ar trebuie să fie mai interesant decât cel dintre locurile 11 și 12, plus că în primul caz putem vorbi și despre viitoare reprezentante ale țării noastre în cupele europene.

După jocurile din Cupa României, campionatul se va întrerupe până în luna aprilie, deoarece vor fi mai multe acțiuni ale loturilor naționale. De la Minaur vor merge la loturi șase jucătoare: Sonia Seraficeanu și Anca Polocoșer (echipa mare, ce va juca la turneul preolimpic din Muntenegru și în dublă de calificare la Europene cu Polonia), Andreea Popa și Eva Kerekes (la lotul de tineret), Helena Rysankova (lotul Cehiei pentrru o dublă cu Suedia), Sylwia Lisewska (lotul Poloniei – pentru dubla cu România)

CS Minaur și Gloria Buzău sunt despărțite de un singur punct în lupta lor directă pentru ultima treaptă a podiumului. Ambele au un număr egal de jocuri și ambele urmează să stea o etapă. Va conta foarte mult, probabil, rezultatul meciului direct, de pe 11 aprilie.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!