Observator Transilvan
Cluj Sport

Fotbal: CFR Cluj – Gaz Metan Mediaș 2-0

CFR Cluj s-a impus în fata celor de la Gaz Metan Mediaş, echipă care a adus în Gruia doar 16 jucători, din care 5 au fost tineri fără experienţă la nivelul primului eşalon fotbalistic.

Medieşenii au fost mai periculoşi în start, au pasat mai bine, iar Droppa a avut o şansă bună de a deschide scorul, dar mingea trimisă de el s-a dus puţin peste poartă. CFR a preluat controlul abia după ce a obținut un penalty în minutul 39, după imprudența lui Gabriel Moura. Ciprian Deac a transformat lovitura de pedeapsă fără emoţii. 1-0 a fost scorul la pauză.

Imediat după începutul reprizei secunde, Djokovic a reuşit să dea primul său gol din acest play-off, după ce a finalizat din pasa lui Deac, după o fază la care defensiva celor de la Gaz Metan a fost prinsă pe picior greşit. Până la finalul partidei, singurul moment important a fost eliminarea lui Boli, căruia Petrescu i-a dat o şansă şi l-a titularizat în detrimentul lui Burcă. Francezul a avut o intrare tare la Drăghici şi a primit direct cartonaş roşu. Acesta va absenta în derby-ul de săptămâna viitoare contra formației FCSB.